سقوط هواپیمای مصری پس از ناپدید شدنیک فروند هواپیمای مصری از نوع ایرباس 320 که صبح روز پنجشنبه با 66 سرنشین از پاریس به مقصد قاهره به پرواز درآمده بود،  در حریم هوایی مصر از صحنه رادار ناپدید شد و ساعتی بعد مقامهای مصری اعلام کردند که این هواپیما سقوط کرده و تمامی سرنشینان آن کشته شده اند.

سرنشینان این هواپیما 10 خدمه پرواز و 56 مسافر بوده‌اند که 15 نفرشان فرانسوی، یک نفر بریتانیایی، یک نفر کانادایی و 39 نفرشان هم مصری شناسایی شده‌اند. به گزارش مسؤولان برج مراقبت قاهره ده دقیقه پیش از آن‌که هواپیما از صحنه رادار محو شود، خلبان با برج مراقبت تماس گرفته بود و روند پرواز را عادی گزارش می‌داد. دیروز وزیر حمل و نقل هوایی مصر به خبرنگاران گفت: هیچ یک از مسافران هواپیما مشکل امنیتی نداشته‌اند، اما بررسی‌های بیشتر در جریان است.

مسئول شرکت هواپیمایی مصر به خبرنگاران گفت: این هواپیما در ساعت 02:45 به وقت قاهره در ارتفاع 37 هزار پایی در پرواز بوده که پس از ورود به آسمان مصر در فاصله 10 مایلی از صفحه رادار محو شده است.

یک منبع برج مراقبت مصر اعلام کرد: براساس هماهنگی میان برجهای مراقبت مصر و کشور یونان، برای شناسایی آخرین موقعیت هواپیمای ناپدید شده مصری که در صفحه رادارهای یونان ظاهر شده بود، این هواپیما در منطقه کومبی (نقطه صفر مرزی یونان) و ابتدای منطقه حریم هوایی مصر ناپدید شده است. مرکز عملیات برج مراقبت مصر هم تأیید کرده که هیچ گونه پیام درخواست کمک از خلبان هواپیمای مصری در مسیر پاریس به قاهره دریافت نکرده است.دیروز شرکت هواپیمایی مصر هم اعلام کرد که هواپیماهای شناسایی مصر به محل ناپدید شدن هواپیمای ناپدیده شده رسید. تیم‌های ویژه جستجو و نجات مصری با حضور در محل ناپدید شدن هواپیما؛ هه‌اند و سقوط آن را تأیید کرده‌اند. استمچنان به عملیات جستجوی خود ادامه می‌دهند و شرکت هواپیمایی مصر با فراهم کردن سالن مخصوص برای خانواده‌های مسافران، آنها را از اخبار هواپیمای ناپدید شده مطلع می‌کند.

 

یک مقام مصری گفت: اتاق عملیات برای پیگیری ماجرای سقوط هواپیمای مصری با شرکت مقامهای هواپیمایی مصر و مقامهای یونان برای روشن شدن ابهامات موجود تشکیل شده و هواپیماهای مصری و یونانی برای یافتن هواپیمای ناپدید شده در حال جستجو هستند و در فرودگاه قاهره حالت آماده باش اعلام شده است. وزارت دفاع یونان از استقرار یک کشتی و یک هواپیمای نظامی برای یافتن هواپیمای ناپدید شده مصری در جنوب دریای مدیترانه خبر داد و مصر نیز هواپیمای شناسایی خود را به محل ناپدید شدن هواپیما فرستاده است. برج مراقبت فرودگاه گزارش داد که خلبان هواپیمای سانحه دیده هیچ پیام درخواست کمکی را قبل از ناپدید شدن مخابره نکرده و به نظر می‌رسد سانحه سقوط ناگهانی اتفاق افتاده و خلبان فرصت دادن پیام اضطراری به برج مراقبت را نداشته است.

 

به گزارش خبرگزاری آلمان به گفته گروه‌های تجسس، سرانجام امدادگران قطعات یک هواپیما و تعدادی از جلیقه‌های نجات را در آبهای مصر پیدا کردند. سخنگوی ارتش یونان تأیید کرد که قطعات و اشیای پیدا شده متعلق به هواپیمای سقوط کرده مصری است.

 

روز گذشته گروه‌های تجسس توانستند بقایایی از اجساد قربانیان این هواپیما، چند چمدان و برخی از قطعات هواپیما از جمله چند صندلی را پیدا کنند. با وجود این، بخش‌های اصلی از لاشه این هواپیما و جعبه سیاه آن هنوز پیدا نشده است.

پانوس کامنوس، وزیر دفاع یونان گفت که هواپیمای مصری پیش از سقوط دو چرخش ناگهانی داشته و پس از آن دچار تکان‌های شدیدی شده است

شاهدان: هواپیمای مصری همچون گلوله‌ای آتشین در حال سقوط بود

به گفته کارشناسان در صورت صحت این دو مشاهده می‌توان گفت که کنترل و هدایت هواپیما در یک لحظه کوتاه دچار مشکل شده و نقض فنی موتورها نمی‌تواند علت سقوط آن باشد.

 

 

با وجود حدس و گمان‌های مختلفی که تا ظهر دیروز عنوان می‌شد، وزیر حمل و نقل هوایی مصر هم اعلام کرد احتمال سقوط هواپیمای ناپدید شده بر اثر حمله تروریستی، گمانه زنی جدی کارشناسان است

برخی رسانه ها از جمله خبرگزاری «اسپوتنیک» روسیه اعلام کردند «داعش» مسؤولیت حمله تروریستی به هواپیمای مصری را پذیرفته است. این گروه اعلام کرده اند بمب دست ساز را در قوطی آب معدنی جاسازی کرده بودند. سی ان ان نیز به نقل از یک مقام امنیتی امریکایی، انفجار یک بمب را علت سقوط هواپیما معرفی کرد.

پیشینه سقوط ایرباس