سقوط هواپیمای مصری


یک فروند هواپیمای مصری از نوع ایرباس 320 که صبح روز پنجشنبه با 66 سرنشین از پاریس به مقصد قاهره به پرواز درآمده بود،  در حریم هوایی مصر از صحنه رادار ناپدید شد و ساعتی بعد مقامهای مصری اعلام کردند که این هواپیما سقوط کرده و تمامی سرنشینان آن کشته شده اند.

سرنشینان این هواپیما 10 خدمه پرواز و 56 مسافر بوده‌اند که 15 نفرشان فرانسوی، یک نفر بریتانیایی، یک نفر کانادایی و 39 نفرشان هم مصری شناسایی شده‌اند.

. دیروز وزیر حمل و نقل هوایی مصر به خبرنگاران گفت: هیچ یک از مسافران هواپیما مشکل امنیتی نداشته‌اند، اما بررسی‌های بیشتر در جریان است.

 

مسؤول شرکت هواپیمایی مصر به خبرنگاران گفت: این هواپیما در ساعت 02:45 به وقت قاهره در ارتفاع 37 هزار پایی در پرواز بوده که پس از ورود به آسمان مصر در فاصله 10 مایلی از صفحه رادار محو شده است.

 

یک مقام مصری گفت: اتاق عملیات برای پیگیری ماجرای سقوط هواپیمای مصری با شرکت مقامهای هواپیمایی مصر و مقامهای یونان برای روشن شدن ابهامات موجود تشکیل شده و هواپیماهای مصری و یونانی برای یافتن هواپیمای ناپدید شده در حال جستجو هستند و در فرودگاه قاهره حالت آماده باش اعلام شده است.

برج مراقبت فرودگاه گزارش داد که خلبان هواپیمای سانحه دیده هیچ پیام درخواست کمکی را قبل از ناپدید شدن مخابره نکرده و به نظر می‌رسد سانحه سقوط ناگهانی اتفاق افتاده و خلبان فرصت دادن پیام اضطراری به برج مراقبت را نداشته است.

 

با وجود حدس و گمان‌های مختلفی که تا ظهر دیروز عنوان می‌شد، وزیر حمل و نقل هوایی مصر هم اعلام کرد احتمال سقوط هواپیمای ناپدید شده بر اثر حمله تروریستی، گمانه زنی جدی کارشناسان است و

برخی رسانه ها از جمله خبرگزاری «اسپوتنیک» روسیه اعلام کردند «داعش» مسؤولیت حمله تروریستی به هواپیمای مصری را پذیرفته است. این گروه اعلام کرده اند بمب دست ساز را در قوطی آب معدنی جاسازی کرده بودند. سی ان ان نیز به نقل از یک مقام امنیتی امریکایی، انفجار یک بمب را علت سقوط هواپیما معرفی کرد.